U prethodnoj godini podnosili smo nepodnošljivo. Kućni ljubimci ublažili su nam strah, gubitke, i usamljenost. Ljubimci različitih vrsta i rasa bili su naše sidro u oluji. Prema zvaničnim podacima Uprave za veterinu, u Srbiji postoji oko 900.000 čipovanih pasa i mačaka – od čega je mačaka oko 40.000, a pasa čak oko 860.000. Procenjuje se …
U prethodnoj godini podnosili smo nepodnošljivo. Kućni ljubimci ublažili su nam strah, gubitke, i usamljenost. Ljubimci različitih vrsta i rasa bili su naše sidro u oluji.
Prema zvaničnim podacima Uprave za veterinu, u Srbiji postoji oko 900.000 čipovanih pasa i mačaka – od čega je mačaka oko 40.000, a pasa čak oko 860.000. Procenjuje se da ima najmanje još toliko nečipovanih ljubimaca. Kada dodamo ribice, papagaje, kuniće, kornjače i druge životinje, procena je da svaka treća kuća u Srbiji ima ljubimca. To donosi mnogo radosti, ali i duboku tugu kada kućni ljubimac premine.
Zašto je gubitak kućnog ljubimca toliko bolan?
Tugovanje zbog gubitka ili smrti ljubimca može biti veoma bolno, iscrpljujuće i emocionalno preplavljujuće. Ljubimci su članovi porodice, naši saputnici i izvor bezuslovne ljubavi. Kada ih izgubimo, suočavamo se sa nizom snažnih emocija – od tuge i šoka, do osećanja krivice i praznine.
Česti mitovi i istine o tugovanju za ljubimcem
U nastavku donosimo 8 najčešćih zabluda koje mogu dodatno otežati proces isceljenja i oporavka nakon smrti ljubimca.
1) Mit: Ne bi trebalo toliko da tugujem za svojim ljubimcem
Istina: Istraživanja pokazuju da je tugovanje za kućnim ljubimcem jednako teško, a ponekad i teže od gubitka člana uže porodice. Imate puno pravo da tugujete – bez obzira na to da li drugi to razumeju.
2) Mit: Pokazivanje emocija treba da bude skromno
Istina: Smrt ljubimca izaziva tugu, ali i strah od nerazumevanja okoline. Sasvim je u redu pokazati emocije i dozvoliti telu da ih obradi. Tugovanje je zdrav odgovor na ljubav koju ste imali prema svom ljubimcu.
3) Mit: Eutanazija znači da sam ubio svog ljubimca
Istina: Eutanazija je čin saosećanja, kojim se prekida patnja životinje. Iako bolan, taj čin često predstavlja najveći izraz ljubavi – jer biramo da ljubimac ne pati.
4) Mit: Veterinar nije dovoljno učinio
Istina: Tugovanje može probuditi potrebu da tražimo krivca. Iako se medicinske greške dešavaju, najčešće su veterinari činili sve što je bilo moguće. Važno je izraziti emocije, ali i pronaći konstruktivan izlaz za njih.
5) Mit: Trebalo je da uradim više
Istina: Ljubimci često kriju bol i simptome bolesti. Krivica je česta emocija, ali odluke koje ste donosili bile su najbolje što ste mogli u tom trenutku.
6) Mit: Nikada neću moći da imam novog ljubimca
Istina: Tuga nas može uveriti da nećemo više nikada želeti da se vežemo. Ali ljubav koju ste dali i primili govori upravo suprotno – da imate kapacitet za novu povezanost, kada dođe vreme.
7) Mit: Tugujem mesecima – trebalo je da već prebolim
Istina: Ne postoji vremenski okvir za tugovanje. Svaka osoba tuguje drugačije. Normalno je da tuga traje mesecima, pa čak i godinama, sa oscilacijama u intenzitetu.
8) Mit: Niko ne razume kroz šta prolazim
Istina: Iako je tuga lična, niste sami. Mnogi su prošli kroz slične gubitke i postoji zajednica ljudi, kao i terapeuti, koji razumeju i podržavaju.
Kako sebi pomoći kada izgubite ljubimca?
Tugovanje je proces. Donosimo nekoliko konkretnih smernica koje mogu pomoći u oporavku:
1. Tugovanje je putovanje
Svako prolazi kroz proces tugovanja na svoj način i svojim tempom. Nema “pravog načina”. Sećanja su dragocena – dozvolite sebi da tugujete.
2. Zatražite i iskoristite podršku
Gubitak utiče na mentalno i fizičko zdravlje. Tugovanje može iscrpeti organizam. Potražite podršku porodice, prijatelja, ili stručne pomoći ako osećate da se ne snalazite.
3. Praktikujte samosaosećanje
Krivica i samoosuda mogu pogoršati tugovanje. Budite nežni prema sebi. Niste mogli kontrolisati sve što se dogodilo.
4. Pamtite na svoj način
Fotografije, anegdote, sećanja… Sve to pomaže u emocionalnoj integraciji gubitka i očuvanju veze sa ljubimcem – u sećanju, gde i pripada.
5. Ponovno povezivanje
Povezivanje sa drugim ljubimcem u budućnosti ne umanjuje vašu ljubav prema onome kog ste izgubili. Niti je zamena. To je nova priča, u kojoj nosite i iskustvo prethodne.
Poseban odnos koji većina ljudi ima sa svojim kućnim ljubimcima predstavlja neizmernu međusobnu ljubav. Kućni ljubimci se vole i cene zbog svojih jedinstvenih kvaliteta, prihvataju, pa čak i više vole zbog svojih nesavršenosti. Za neke je kućni ljubimac jedini pratilac; za druge, negovani član porodice. Gubitak kućnog ljubimca znači gubitak vitalne veze ispunjene ljubavlju. I sasvim je normalno da kada kućni ljubimac premine- ljudsko srce se slomi.
P.S. Razumemo da nekad nije lako pomoći ni sebi ni drugima. Naši stručnjaci, koji su do sada uspešno rešavali probleme poput ovog, će Vas povesti put rešenja. Prijavite se putem formulara za zakazivanje, obavite razgovor i rešite problem.
Formular za zakazivanje psihoterapije
Ne provodite dane u nepotrebnoj patnji. Stvoreni ste za veće stvari!
Book a Consultation
